2013- 2019

National Farmers Award Winners

1. Small Scale Farmers Gearing to Commercialization
  1. John Nthimba
  2. Gerald Muroria Maingi
  3. Bishop George Mbaya
2. Small Scale Farms Fully Commercialized
  1. Kalia Farm
  2. Kyanda Farm
  3. Abraham Mwangi
3. Large Scale Fully Commercialized
  1. Panda Flowers
  2. Nini Limited
  3. Stockman Rozen
4. Small Scale Agro Dealers
  1. Ruiru Farmers Centre
  2. Blue Agri- Suppliers services
5. Large Scale Agro Dealers
  1. DK Jolly
  2. Packsons Enterprises Ltd
  3. Shamba Input Suppliers Ltd
1. Small Scale Farmers Gearing to Commercialization
  1. Joseph Peter Alukutsa
  2. Harrison Wesa Wamukobole
  3. Alex Mungai
2. Small Scale Farms Fully Commercialized
  1. Willy Kirwa
  2. Ann Mbugua
  3. Timothy Njogu Kang’aru
3. Large Scale Fully Commercialized
  1. Oserian Development Company Ltd
  2. Packsons Enterprise Ltd
  3. Othaya Farmers Co- operative Society
4. Small Scale Agro Dealers
  1. Purima Agrovet
  2. Nyahururu vet and Agri supplies
  3. Mauche Farmer Centre
5. Large Scale Agro Dealers
  1. Dr. Isaac Livumbasi
  2. Meya Agri- traders Ltd
  3. New down town (ST) Ltd
6. Women in Agriculture
  1. Fleciah Wambui Kinyua
  2. Margaret Amimo
  3. Margaret Nyaguthie Kungu
7. Youth in Agriculture
  1. Leonard Nyagaka
  2. Evelyn Kwamboka
  3. Cyrus Munyalo Kamote
1. Small Scale Farmers Gearing to Commercialization
  1. Naomi Ngunyi
  2. Geoffrey Macharia Maina
  3. Lucy Muthoni Macharia
2. Small Scale Farms Fully Commercialized
  1. Olmara Farm
  2. Kasi Kazi Estate
  3. John Kidula Imbukule
3. Large Scale Fully Commercialized
  1. Nyeri Hill Farm/ Archdiocese of Nyeri
  2. Kabianga High School
  3. Lengetia Farm
4. Small Scale Agro Dealers
  1. Peninah Kabiru
  2. Petma Agrovet
  3. Muwa Agrovet
5. Large Scale Agro Dealers
  1. SIDAI Africa Ltd
  2. Fugulima Centre
  3. Ukulima Agrovet Services
6. Women in Agriculture
  1. Florence Karambu Njiraini
  2. Tigoi Fish Farm
  3. Carolyne Waruguru Wahome
7. Youth in Agriculture
  1. Janet Chebet
  2. Jacinta Ngina
  3. Safalmond Ltd
8. Physically Challenged Persons in Agriculture
  1. Dominic Muya Mbugua
  2. Daniel Ogeti Ombeo
  3. Joseph Mwangi Gitimu
1. Physically Challenged Persons in Agriculture
  1. Michael Ochieng’ Laro
2. Women in Agriculture
  1. Daipo Farm
  2. Ruth Muthoni Ikaru
  3. Peacock Farm
3. Youth in Agriculture
  1. Gilbert Kipchirchir Lagat
  2. Jonah Kipkporos Sigei
  3. Stanley Kipkorir Jonui
1. Physically Challenged Persons in Agriculture
  1. Anwa Farm
  2. Kimwa Farm
  3. Alice Mukami
2. Women in Agriculture
  1. Gladys Wangechi Migwi
  2. Helen Wairimu Kirogo
  3. Nelly Enterprises
3. Youth in Agriculture
  1. Yala Farm
  2. Kutsi
  3. Hussein Kassim Farm
1. Physically Challenged Persons in Agriculture
  1. Habel Ndiga Karari
  2. Augustine Langat
  3. Elijah Otara
2. Women in Agriculture
  1. Popsy Judy Farm
  2. Lynka Farm
  3. Phyllis Kemunto Moses
3. Youth in Agriculture
  1. Amazon Farm
  2. Ledge African Ltd
  3. Gladys Ruguru Muriuki
4. Floriculture Farm less than 30 Ha
  1. Nini Limited
  2. Kisima Farm
  3. Roseto Limited
  4. Desire Flora
5. Floriculture Farm more than 30 Ha
  1. Elgon Collections
  2. Enkasiti Roses
  3. Subati Flowers Ltd
  4. Shalimar Flowers
1. Physically Challenged Persons in Agriculture
  1. Jonathan Keter
  2. James Oyoo’s Farm
  3. Daniel Meitekin Kimangat
2. Women in Agriculture
  1. Kenbet Farm
  2. Joes Farm
  3. Lutiet Farm
3. Youth in Agriculture
  1. Kimplanter Seedlings and Nurseries Ltd
  2. Lisper Kanana Muchiri
  3. Kamuru Farm
4. Floriculture Farm less than 30 Ha
  1. Equinox Horticulture
  2. Ol- Njorowa Ltd
  3. Larmona Ltd
  4. Carzan Flowers Shantara- St. Farm
5. Floriculture Farm more than 30 Ha
  1. Oserian Development Company Ltd
  2. Agri Flora- Sian Roses
  3. Bliss Flora Ltd
  4. Everflora Ltd
6. Special Category Recommendation (Breeders/ Propagators)
  1. Fides Kenya Ltd
  2. NIRP- East Africa